ÇİĞKÖFTE'NİN TARİFİ

Malzeme:
240gr dövülmüş kara et(yağı siniri alınmış), 1 adet(120gr) kuru soğan, 3 diş sarımsak, 120gr yeşil soğan, 1 demet maydanoz, 120gr isot, Tuz, 1 çay kaşığı tarçın, 300gr su, 300gr köftelik bulgur, 1 çorba kaşığı(40gr) domates salçası, bir tutam karabiber

Yapılışı:
Kara et dövülerek macun haline getirilir. Kuru soğanla sarımsak ince doğranarak bir tabağa alınır. Yeşil soğanla maydanoz ince doğranarak başka bir tabağa alınır. (Doğranmış olan taze soğanla maydanoza "yeşillik" veya "zerzevat" denir. Aynı zamanda bu yeşilliğe, çiğköftenin süsü olmasından dolayı da hışır da denir. Ayrıca zerzevat ve hışırın başka anlamlarıda vardır.)

Köfte leğeni veya bir tepsi alınır. İçine önce kara et, biber, kıyılmış kuru soğanla sarımsak, yetecek kadar tuz, tarçın ve 250 gr su koyulur. Bu malzemeler karıştırılarak iyce yoğurulur. (Aslında 5dk yoğrulması kafidir ama yoğuran kişi acemi ise 10dk yoğurmalıdır.)

Bu işlem tamamlanınca bulgur karışıma katılır.

Başka bir malzeme ve su koymadan bulgurun sertliği kayboluncaya kadar yoğrulmaya devam edilir. Normal sertlikteki bulgurda yoğurma süresi 30dk dır. Eti macun haline getirmek için kullandığımız süre ile beraber toplam (10+30) 40dk eder. Bu noktaya geldiğimizde salça ile 25gr su (yani geri kalan 50gr suyun yarısı) ilave edilerek 3dk kadar daha yoğrulur. Bu noktada 25gr su (yani geride kalanın hepsi) ve yeşillik kullanılır. 1dk iyce karıştırılarak servis yapılır.
İster leğenle, ister tabaklara konarak, istenirse de şekil verilerek servis yapılır.